پومودوروهای شبانه

درباره نوعِ بشر

ریحانه دوست خواهرم بود. بعد از این که چند جلسه طولانی با هم صحبت کردیم متوجه شدم که دختر خوبیه؛ پدرش گفت قبل از هر کاری برید آزمایش بدید؛ دو سال از من بزرگ تر بود، قدش از من کوتاه تر بود و یه خرده از من چاق تر بود. روزی که برای قرارایی که بزرگ ترا با هم می ذارن رفتیم، ریحانه بهم گفت باید درباره یه موضوعی با من صحبت کنه. رفتیم توی اتاق؛ بعد از کلی مِن و مِن کردن بهم گفت: «راستش می خوام اینو بگم که فامیلامون که توی فرحزاد هستن... تعریف کردم که... بعد از این جلسه یه جلسه هم باید بریم پیش بزرگ ترای فامیلا برای معارفه و مراسمی که دارن... می خوام اینو بگم که... اشکالی نداره من اون جا بگم که تو از من بزرگ تری؟» تعجب کرده بودم که بعد از اون همه صحبت کردن درباره خودم و اخلاقایی که دارم، داره همچین چیزی ازم می خواد؛ بهش گفتم: «این که سن شما بیش تر از منه واسه من مهم نیست؛ شما هم قبلاً گفتید که واسه تون مهم نیست... حالا اگه مشکلی هست به نظرتون، باید درباره ش صحبت کنیم.»

گفت که مسأله مهمی نیست و اصلا نشنیده بگیرم. ناراحت شده بودم که این حساسیت وجود داره، ولی خونواده خیلی خوب و ساده ای بودن؛ پدرش یه پیکان داشت که برای بیرون رفتنامون من می شستم پشت فرمون؛ پیکانش خیلی قدیمی بود: وفتی ترمز می گرفتی، پدال ترمز دیگه برنمی گشت بالا، باید با روی پا پدال رو برمی گردودنی؛ برای همین هم ترمز ها به صورت پیش فرض خیلی محکم و سریع گرفته می شدند و کنترلش خیلی سخت بود... برگشتیم پیش بزرگ ترها که داشتن درباره مهریه صحبت می کردن. نشستم و یه موز برداشتم و شروع کردم به جدا کردن پوستش. پدر ریحانه صحبت می کرد: «راستش ما توی خانواده مون رسمه که بزرگ خاندان مهریه رو تعیین می کنه. الآن هم مهری که ایشون تعیین می کنن زیر هشتصد تا سکه نیست. دو تا خواهرهای ریحانه خانوم هم با همین مهر رفتن به خونه بخت به سلامتی...»

سعی کردم قسمت هایی از پوست موز که جدا شده بودند رو برگردونم سر جاشون و موز رو به حالت اولش بذارم توی بشقاب؛ کمتر از ده دقیقه بعد از این که این جمله رو فرمودند از خونه شون خارج شده بودیم؛ چند سال بعد نزدیکی های محله ریحانه اینا، ریحانه و پدرش رو دیدم که توی پیکان نشسته بودن؛ پدر ریحانه داشت بهش رانندگی یاد می داد و من به ترمزهای محکمی که می گرفت می خندیدم.

نظرات  (۱)

 • مریــــ ـــــم
 • کلا عاشق نمیشدی؟
  به همین راحتی؟
  هیچ حسی نبود؟
  پاسخ:
  واقعن فکر کنم هیچ وقت درست حسابی عاشق نشدم!
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی